• ایمیلinfo@TechExpert.ir
 • آدرسبلوار غربی ورزشگاه آزادی، جنب بانک سپه شعبه صنیع خانی، پردیس نوآوری مقدم، گروه نرم افزاری خبره فناوری
 • ایمیلinfo@TechExpert.ir
 • آدرسبلوار غربی ورزشگاه آزادی، جنب بانک سپه شعبه صنیع خانی، پردیس نوآوری مقدم، گروه نرم افزاری خبره فناوری

جایگاه BPMS در چرخه BPM

جایگاه BPMS در چرخه BPM
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

جایگاه BPMS در چرخه BPM

در پست های مربوط به انواع متدولوژی ها در بخش متدولوژی های BPM، به برخی از متدها و چارچوب های موجود جهت استقرار BPM پرداختیم.

همانگونه که مطالعه کردید، در اکثر چارچوب ها ۴ مرحله اصلی وجود دارد:

 • مدلسازی و طراحی فرایندها
 • پیاده­سازی و اجرای فرایندها
 • کنترل و پایش فرایندها
 • بهبود فرایندها

جایگاه BPMS در چرخه BPM

در اکثر سازمان­ های کشور ما مرحله اول یعنی مدلسازی و طراحی فرایند به خوبی انجام می شود. اما مدلسازی­ های صورت گرفته از ۲ بعد دارای نقص اساسی است که در مقاله ” دو نقص عمده در پروژه های BPM کشور ” به آن ها پرداختیم.

خروجی این مرحله مستنداتی است که گاهی سازمان ها در فرمت ها و ظواهر شکیل آن ها را جمع بندی و در قالب کتابچه­ های فرایندی و زونکن­ ها در قفسه مدیران سازمان قرار می دهند.

جایگاه BPMS در چرخه BPM

ولی بدین منظور که به اهداف اصلی استقرار BPM یا مدیریت فرایند نائل آییم، لازم است تا هر ۴ مرحله بطور کامل صورت پذیرد.

مرحله بعد از طراحی، پیاده ­سازی و اجرای فرایندها در سطح سازمان است. البته به اینصورت نیست که فرایندها در سازمان­ ها جاری نباشند زیرا سازمان در حال ادامه دادن به حیات خود از طریق همین فرایندها و گردش کارهاست. لیکن سازمان ها از این منظر در سطوح مختلفی از بلوغ قرار دارند.

فرایندها همین الان هم در سازمان ها در حال اجرا هستند ولی به کندی و با لختی زیاد. بطوریکه آنچه مانع تحقق چرخه BPM در سازمان­ ها می شود، فاز پیاده سازی یا اجرای فرایندها است.

جایگاه BPMS در چرخه BPM

ابزاری که اجرای فرایندها را تا حد بسیار زیادی آسان نموده و از کندی و لختی آنها می­ کاهد، نرم افزار BPMS یا سیستم مدیریت فرایندها است. نرم افزار BPMS با مکانیزه کردن فرایندهای سازمان با کدنویسی حداقلی، اجرای آنها را تسهیل خواهد نمود.

پس میتوان دریافت که حلقه مفقوده بسیاری از پروژه های BPM در سطح کشور، استقرار یک نرم افزار BPMS مناسب است.

همچنین گاهی مشاهده میشود که سازمان ­ها پیش از اجرای فرایندها (اجرا به معنی اجرای روان، صحیح و بدون کندی و لختی فرایندهاست) تصمیم می گیرند تا فرایندهایشان را بهبود دهند. حتی بعضاً مهندسی مجدد نمایند. در مورد اینکه چطور بایستی پی به این موضوع برد که کدام یک از فرایندهای ما نیاز به مهندسی مجدد دارند در پستی جداگانه بررسی می کنیم ولی همانطورکه مطلعید، همین الان فرایندهای سازمان در حال اجرا هستند و شاهد این مدعا نیز بقای سازمان است.

جایگاه BPMS در چرخه BPM

اما بهبود فرایندهای سازمان و بکارگیری مدل های مرجع مثل APQC پیش از اجرای روان فرایندها اقدام خیلی اثرگذاری به شمار نمی رود. وقتی میتوان اشکال و ضعف فرایندها را شناسایی و نسبت به بهود آن ها اقدام کرد که فرایندها بطور نسبتاً مناسبی در سازمان اجرا شده باشند. به عبارت دیگر اجرا و پیاده سازی فرایندها در نرم افزار BPMS بستر و زمینه انجام بهبود فرایندها بصورت واقعی را فراهم می آورد.

 

منبع: مدرسه مدیریت فرآیند

 


در صورت علاقه مندی این پست ها هم مفید هستند:

 1. BPM یعنی مدیریت فرآیند کسب و کار
 2. مراحل BPM
 3. دستاوردهای BPM
 4. بهترین چرخه BPM دنیا
 5. ضرورت بکارگیری متدولوژی در پروژه های BPM

n نرم افزار,bpmn2 آموزش,bpmn در ,اتوماسیون اداری,اتوماسیون تغذیه,اتوماسیون دانشگاه,اتوماسیون,اتوماسیون اداری آموزش ,اتوماسیون تغذیه محقق,اتوماسیون تغذیه دانشگاه ,فرایند کسب کار,مراحل کسب کار,فرایند کسب و کار مقاله,فرایند کسب و کار ,فرایند کسب و کار bpm,فرایند کسب و کار,فرایند کسب و کار در سازمان,فرایند کسب و کار یعنی چه,مدیریت فرآیندهای کسب و کار,مدیریت فرآیندهای سازمانی,مدیریت فرآیند چیست,مدیریت فرآیندهای نیروگاهی ,مدیریت فرآیندی,مدیریت فرآیند bpms,مدیریت فرایند آموزش,مدیریت فرآیند کسب و کار bpms,مدلسازی فرایندهای کسب و کار,مدل سازی فرایندهای پیچیده,مدل سازی فرایندهای سازمان,مدلسازی فرآیندها bpmn,فرایندهای مدل سازی,تحلیل فرآیندهای کسب و کار,تحلیل فرایندها چیست,فرایندهای تحلیل,تحلیل فضایی فرایندها,تجزیه و تحلیل فرایندهای سازمانی,زیرسیستم های منابع انسانی,زیر سیستم های بودجه,زیر سیستم ویندوز برای اندروید,زیر سیستم پشتیبانی,زیر سیستم های مدیریت آموزش,زیر سیستم تعیین و کنترل وضعیت,زیر سیستم اجرای پروژه,زیر سیستم ,هوش تجاری bi,هوش تجاری ,هوش تجاری در سیستم,هوش تجاری خبره فناوری,هوش تجاری pdf,هوش تجاری آموزش,هوش تجاری در کسب و کار,هوش تجاری مدرن,پیاده سازی فرایندهای کسب و کار,پیاده سازی مدیریت فرایند ,بهبود فرآیند کنترل,بهبود فرایندهای سازمانی,بهبود فرایند تولید,بهبود فرآیندها,بهبود فرایند چیست,بهبود فرایند نظارت,استقرار فرایندی,فرایند استقرار نرم افزارتوسعه نرم افزار چیست,توسعه نرم افزار چابک,توسعه نرم افزارهانرم افزار bpms,نرم افزار bpms چیست,نرم افزار bpmn,نرم افزار bpms رایگان,نرم افزار bpmn2,نرم افزار bpmn چیست,نرم افزار bpms بیزاجی,نرم افزار bpms دانلود,برنامه نویسی توسعه وب,نرم افزار,برنامه نویسی کامپیوترسی شارپ چیست,سی شارپ یا پایتون,سی شارپ آنلاین,,سی شارپ آموزش,سی شارپ پیشرفته,بومی سازی سیستم ها,خبر فناوری,خبر فناوری جدید,خبر فناوری اطلاعات,خبر فناوری روز دنیا,خبر فناوری امروز,فناوری خبره,سیستم خبره فناوری اطلاعات,مجموعه فناوری خبره, bpmtraining,bpmsهای ایرانی,bpm,bpmn استاندارد,پیاده سازی bpms,پیاده سازی bpm,bpms چیست pdf,bpm چیست,bpm نرم افزار,سیستم های پیشرفته صنعتی,سیستم ساز چیست,مدیریت کسب و کار چیست,مدیریت کسب و کار به انگلیسی,erp ,erp چیست,erp سامانه,crm چیست,crm,crm مخفف چیست,crm دیدار,crm نرم افزار,مدیریت کسب و کارهای کوچک,مدیریت کسب و کار گرایش مالی,مدیریت کسب و کار گرایش استراتژی,مدیریت کسب و کار و امور اداری,مدیریت کسب و کار و بهره وری,مدیریت کسب و کار سیستمیک,

http://learning98.ir/ http://freshfile.ir/ http://techexpert.ir/ https://freshfile.sellfile.ir/ http://kishtehransar.ir/ http://golmezerji.ir/ http://MerajShohada.ir https://cafebazaar.ir/app/ir.techexpert.taeensath

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *