• ایمیلinfo@TechExpert.ir
  • آدرسبلوار غربی ورزشگاه آزادی، جنب بانک سپه شعبه صنیع خانی، پردیس نوآوری مقدم، گروه نرم افزاری خبره فناوری
  • ایمیلinfo@TechExpert.ir
  • آدرسبلوار غربی ورزشگاه آزادی، جنب بانک سپه شعبه صنیع خانی، پردیس نوآوری مقدم، گروه نرم افزاری خبره فناوری

تفاوت سیستم های ERP و BPMS

تفاوت سیستم های ERP و BPMS
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

تفاوت سیستم های ERP و BPMS

زیرساخت ها و سازمان دهی کسب و کارهای امروزی به پشتیبانی فرآیندهای حساس متکی است. فرآیندها بلوک سازنده موفقیت سازمان اند بنابراین فناوری های اطلاعاتی که بر مدیریت فرآیند متمرکز می شوند، می توانند ابزار خوبی برای کمک به سازمان ها در راه رسیدن به چشم اندازها و بهبود جایگاه رقابتی شان باشند.

در دو دهه گذشته دو راه حل متفاوت که بر بهبود فرآیندها متمرکزند مورد توجه کسب و کارها هستند. سیستم های مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPMS) و مدیریت منابع سازمان (ERP).

 

هردو کلاس این سیستم ها بر فرآیندها متمرکزاند. اما راهی که در حال حاضر می روند متفاوت است. یک نرم افزار BPMS بر طرح ریزی مشخصات فرآیند و اجرای آن استوار است. در یک نرم افزار BPMS ابتدا مدلی از گردش کار باید موجود باشد تا فرآیند کسب و کار را نشان دهد.

سپس نمونه هایی از گردش کار برای انجام گام های واقعی کار که در فرآیند توصیف شدند از روی مدل گردش کار ساخته و اجرا می شود. حین اجرا، نمونه های گردش کار به سیستم های قدیمی سازمان (Lagacy system)، بانک های اطلاعاتی و کاربردهای سازمان دسترسی دارند و می توانند با کاربران ارتباط برقرار کنند.

تفاوت سیستم های ERP و BPMS

سیستم های ERP، سیستم هایی پیش ساخته اند، برای انطباق بهتر بین این کاربرد پیش ساخته و نیازهای سازمان، پارامترهای زیادی می بایست در ERP تنظیم شود. هرچه یک کاربرد ERP، پارامترهای بیشتری داشته باشد انعطاف بیشتری در انطباق با فرآیندهای سازمان خواهد داشت.

در عین حال در سیستم های ERP امروزی مدل گردش کار به طور مشخص قابل مشاهده نیست چرا که کاربردها و جداول پارمتری سازی می شوند.

شکل بالا یکی از تفاوت های اصلی بین سیستم های ERP و BPMS را نشان می دهد. یکی از راه های درک بهتر این تفاوت ها، تمایز قایل شدن بین منطق گردش کار و منطق وظیفه است. منطق وظیفه ای با یک فعالیت مشخص سروکار دارد مثل به روزآوری سوابق یک مشتری یا محاسبه تخفیف سفارش.

درحالی منطق گردش کار با ترکیب تعداد زیادی از فعالیت ها در یک ترتیب مشخص برای حل مسایل دشوارتر سروکار دارد. از جمله پردازش سفارش. در سیستم های ERP هر دو منطق در کاربردها و جداول پارامتر قرار می گیرند. در مقابل نرم افزار BPMS این دو منطق را به طور مشخص از هم جدا می سازد.

تفاوت سیستم های ERP و BPMS

منطق گردش کار در قالب یک مدل گردش کار نمود می یابد که غالب به صورت گرافیکی است و منطق وظیفه ای در کاربردها و افرادی نمود می یابد که توسط مدل فراخوانی می شوند. بنابراین نرم افزار BPMS توسعه دهندگان را قادر می سازد گردش کار بین اجزا را از خود اجزا جدا سازند.

بنابراین سیستم های گردش کار فرآیند محورند  و بر مدیریت منطق گردش کار تمرکز دارند. در مقابل سیستم های ERP داده محورند و بر منظق وظیفه ای تمرکز دارند. ERPها برای انجام این کار از یک زیر ساخت داده ای همگن در سراسر سازمان برای پشتیبانی از کاربردهای متنوع شان برخوردارند.

روند فعلی که فروشندگان ERP در پیش گرفته اند، یکپارچه سازی یک نرم افزار BPMS در سیستم های ERP است. مثلا برای آسانی سفارشی سازی و پیاده سازی سیستم های ERP در سازمان ها، بعضی فروشندگان سیستم هاشان را با به کارگیری اجزای گردش کار، براساس خود گردش قرار می دهند. این راه کارها، ویژگی هایی دارد تا مزایای هر دو روش را در یک جا گرد آورد.

 

منبع: مقاله “مقایسه سیستم های ERP و BPMS در مدیریت فرآیندهای سازمانی” نوشته سیدناصر مدرسی و احمدرضا هاشمیان


در صورت علاقه مندی این پست ها هم مفید هستند:

  1. BPM یعنی مدیریت فرآیند کسب و کار
  2. مراحل BPM
  3. دستاوردهای BPM
  4. بهترین چرخه BPM دنیا
  5. ضرورت بکارگیری متدولوژی در پروژه های BPM

n نرم افزار,bpmn2 آموزش,bpmn در ,اتوماسیون اداری,اتوماسیون تغذیه,اتوماسیون دانشگاه,اتوماسیون,اتوماسیون اداری آموزش ,اتوماسیون تغذیه محقق,اتوماسیون تغذیه دانشگاه ,فرایند کسب کار,مراحل کسب کار,فرایند کسب و کار مقاله,فرایند کسب و کار ,فرایند کسب و کار bpm,فرایند کسب و کار,فرایند کسب و کار در سازمان,فرایند کسب و کار یعنی چه,مدیریت فرآیندهای کسب و کار,مدیریت فرآیندهای سازمانی,مدیریت فرآیند چیست,مدیریت فرآیندهای نیروگاهی ,مدیریت فرآیندی,مدیریت فرآیند bpms,مدیریت فرایند آموزش,مدیریت فرآیند کسب و کار bpms,مدلسازی فرایندهای کسب و کار,مدل سازی فرایندهای پیچیده,مدل سازی فرایندهای سازمان,مدلسازی فرآیندها bpmn,فرایندهای مدل سازی,تحلیل فرآیندهای کسب و کار,تحلیل فرایندها چیست,فرایندهای تحلیل,تحلیل فضایی فرایندها,تجزیه و تحلیل فرایندهای سازمانی,زیرسیستم های منابع انسانی,زیر سیستم های بودجه,زیر سیستم ویندوز برای اندروید,زیر سیستم پشتیبانی,زیر سیستم های مدیریت آموزش,زیر سیستم تعیین و کنترل وضعیت,زیر سیستم اجرای پروژه,زیر سیستم ,هوش تجاری bi,هوش تجاری ,هوش تجاری در سیستم,هوش تجاری خبره فناوری,هوش تجاری pdf,هوش تجاری آموزش,هوش تجاری در کسب و کار,هوش تجاری مدرن,پیاده سازی فرایندهای کسب و کار,پیاده سازی مدیریت فرایند ,بهبود فرآیند کنترل,بهبود فرایندهای سازمانی,بهبود فرایند تولید,بهبود فرآیندها,بهبود فرایند چیست,بهبود فرایند نظارت,استقرار فرایندی,فرایند استقرار نرم افزارتوسعه نرم افزار چیست,توسعه نرم افزار چابک,توسعه نرم افزارهانرم افزار bpms,نرم افزار bpms چیست,نرم افزار bpmn,نرم افزار bpms رایگان,نرم افزار bpmn2,نرم افزار bpmn چیست,نرم افزار bpms بیزاجی,نرم افزار bpms دانلود,برنامه نویسی توسعه وب,نرم افزار,برنامه نویسی کامپیوترسی شارپ چیست,سی شارپ یا پایتون,سی شارپ آنلاین,,سی شارپ آموزش,سی شارپ پیشرفته,بومی سازی سیستم ها,خبر فناوری,خبر فناوری جدید,خبر فناوری اطلاعات,خبر فناوری روز دنیا,خبر فناوری امروز,فناوری خبره,سیستم خبره فناوری اطلاعات,مجموعه فناوری خبره, bpmtraining,bpmsهای ایرانی,bpm,bpmn استاندارد,پیاده سازی bpms,پیاده سازی bpm,bpms چیست pdf,bpm چیست,bpm نرم افزار,سیستم های پیشرفته صنعتی,سیستم ساز چیست,مدیریت کسب و کار چیست,مدیریت کسب و کار به انگلیسی,erp ,erp چیست,erp سامانه,crm چیست,crm,crm مخفف چیست,crm دیدار,crm نرم افزار,مدیریت کسب و کارهای کوچک,مدیریت کسب و کار گرایش مالی,مدیریت کسب و کار گرایش استراتژی,مدیریت کسب و کار و امور اداری,مدیریت کسب و کار و بهره وری,مدیریت کسب و کار سیستمیک,

http://learning98.ir/ http://freshfile.ir/ http://techexpert.ir/ https://freshfile.sellfile.ir/ http://kishtehransar.ir/ http://golmezerji.ir/ http://MerajShohada.ir https://cafebazaar.ir/app/ir.techexpert.taeensath

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *