• ایمیلinfo@TechExpert.ir
  • آدرسبلوار غربی ورزشگاه آزادی، جنب بانک سپه شعبه صنیع خانی، پردیس نوآوری مقدم، گروه نرم افزاری خبره فناوری
  • ایمیلinfo@TechExpert.ir
  • آدرسبلوار غربی ورزشگاه آزادی، جنب بانک سپه شعبه صنیع خانی، پردیس نوآوری مقدم، گروه نرم افزاری خبره فناوری

تاریخچه و مسیر پیدایش Bizagi در ایران

تاریخچه و مسیر پیدایش Bizagi در ایران
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

تاریخچه و مسیر پیدایش Bizagi در ایران

در این پست در نظر داریم در مورد مسیر پرفراز و نشیب نرم افزار Bizagi طی این سالیان در کشور ایران را بررسی کنیم.

دانستن این مسیر پر فراز و نشیب برای علاقه مندان به این حوزه از چه این جهت حائز اهمیت است؟

با دانستن تاریخچه و روند حرکتی این نرم افزار در کشورمان طی سال های آتی، میتوان آینده نرم افزار بیزاجی و در نتیجه آینده شغلی مربوط به این حوزه را تعیین کرد.

 

حدود ۹ سال قبل برای اولین بار!

برای اولین بار یکی از شرکت های نرم افزاری کشور نسخه ۸ نرم افزار Bizagi تقریباً  حدود ۹ سال قبل یعنی سال ۱۳۸۷ توسعه داد. البته از ابتدا قرار نبود این شرکت نرم افزاری بطور مستقل فعالیت کند. ولی پس از صرف انرژی و منابع با کم لطفی های شرکت Bizagi مواجه شدند. در نتیجه مسیر خود را جدا کردند و اقدام به بومی سازی و حذف محدودیت های این نرم افزار نمودند.

با توجه به تخصص فنی موجود در این شرکت ایرانی، نرم افزار Bizagi سریعاً تبدیل به یک نرم افزار قابل فروش در کشور شد. همچنین با عنایت به حضور یک تیم قوی در حوزه برندینگ و فروش این شرکت نرم افزاری، نرم افزار بیزاجی با سرعت بالایی به شرکت ها و سازمان ها معرفی و تعداد قابل توجهی اقدام به خرید این نرم افزار و پرداخت هزینه بابت آن نمودند.

تاریخچه و مسیر پیدایش Bizagi در ایران

البته زمزمه های اولیه در مورد نرم افزارهای BPMS در کشور به حدود ۱۵ سال قبل باز می­ گردد. موضوع نسبتاً جدیدی نیست ولی میتوان گفت شروع جدی کار روی این نرم افزارها به همان سال ۱۳۸۷ باز می گردد.

از میان انبوده مشتریانی که اقدام به خرید نرم افزار Bizagi نمودند، تعدادی موفق شدند به صورت مطلوبی فرایندهای خود را در آن پیاده سازی و اجرا کنند. تعدادی هم در این راه ناکام بودند که برخی از مهم ترین دلایل این ناکامی، ریشه در مسائل فرهنگی سازمان های خریدار و فروشنده داشت. دلیل دیگر نیز داشتن نگاه کاملاً ابزاری به BPMS بود.

در واقع آن ها فکر می کردند با خرید یک نرم افزار BPMS همه چیز تمام شد در حالیکه این تنها آغاز راه بود. سال ها سپری شد تا هم اکنون سازمان ها پی برده اند که نرم افزار BPMS جزئی از پازل بزرگ مدیریت فرایند است . همچنین بدون درنظر گرفتن مباحث BPM هر نرم افزار BPMS ای محکوم به شکست می باشد.

این پایان راه Bizagi در کشور ما نبود!

در خلال فعالیت های شرکت نرم افزاری فوق، شرکت های نرم افزاری زیادی تحریک به توسعه و فروش Bizagi شدند. به طوریکه در حال حاضر چندین شرکت مختلف این نرم افزار را به فروش می رسانند.

حتی برخی از تیم ها با اعتقاد به این موضوع که این نرم افزار به آنها تعلق ندارد، تنها اقدام به دریافت هزینه بابت آموزش، ساخت فرایند و پشتیبانی می کنند. ولی به ازای نرم افزار Bizagi پولی از مشتریان دریافت نمی کنند. کار این گروه ها شایان توجه و قابل تقدیر است.

تاریخچه و مسیر پیدایش Bizagi در ایران

نکته مهم اینکه در صورت نیاز به خرید این نرم افزار از شرکت اصلی بیز ای جی، این شرکت پاسخ منفی به خریداران ایرانی خود به دلیل تحریم ها ارائه می کند. به دلیل عدم وجود قوانین مربوط به کپی رایت در کشورمان، امکان استفاده از این نرم افزار قفل شکسته برای سازمان ها و شرکت های ایرانی مقدور است.

توصیه در مورد بیزاجی چیست؟

توصیه نیز بکارگیری این ابزار در سازمان ها است. چرا که با توجه به قابلیت های فراوان و کاربرپسندی فوق العاده آن، می تواند منشاء اثرات شگرفی در افزایش بهره وری و کارآمدی سازمان ایفا نماید. شرکت ها و سازمان های زیادی در کشور سال ها است از نسخ بومی سازی شده حتی قدیمی نرم افزار بیزاجی به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند. این کار بدون هیچ مشکلی به نتایج فوق العاده  و درخشانی ختم شد.

 

تنها تفاوت این شرکت ها با شرکت شما می تواند این نکته باشد که میلیون ها تومان بابت خرید لایسنس نرم افزار بیزاجی نه به خود این شرکت بلکه شرکت های ایرانی پرداخت کردید. ولی در حال حاضر امکان تهیه این نرم افزار بدون پرداخت هزینه لیسانس وجود دارد. در واقع برخی از گروه ها اقدام به ارائه نرم افزار بیزاجی بدون دریافت هزینه لیسانس نرم افزار نموده و تنها هزینه آموزش و پیاده سازی دریافت خواهند کرد.

 

منبع : مدرسه مدیریت فرآیند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *